Kenya, Japonya'nın başkenti Tokyo'da 2021 yılında yapılan 2020 Yaz Olimpiyatları'na katıldı.
Olimpiyat Oyunları'nda Kenya | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
2020 Yaz Olimpiyatları'nda | ||||||||||
Sporcular | 6 sporda 85 (37 erkek, 48 kadın) sporcu | |||||||||
Bayrak taşıyıcısı | & (açılış) (kapanış) | |||||||||
Madalyalar Derece: 19 | Altın 4 | Gümüş 4 | Bronz 2 | Toplam 10 | ||||||
Olimpiyatlar tarihi | ||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||
Kış Olimpiyatları | ||||||||||
|
Kenya, Tokyo'ya 85 sporcu gönderdi. Erkekler ve kadınlarda ikişer altın, ikişer gümüş ve birer bronz madalya kazanıldı. Madalyaların tamamı atletizmde elde edildi.
Kadınlar 1500 metrede son Olimpiyat şampiyonu olan Faith Kipyegon, üst üste ikinci altınını Olimpiyat rekoru kırarak kazandı.
Madalya sıralamasında 19. olan Kenya, Tokyo'daki en başarılı Afrika ülkesi oldu.
Madalya kazananlar
Madalya | Sporcu | Spor | Kategori |
---|---|---|---|
Altın | Atletizm | ||
Altın | Eliud Kipchoge | Atletizm | |
Altın | Faith Kipyegon | Atletizm | Kadınlar 1500 m |
Altın | Atletizm | ||
Gümüş | Atletizm | ||
Gümüş | Atletizm | ||
Gümüş | Brigid Kosgei | Atletizm | |
Gümüş | Atletizm | Erkekler 1500 m | |
Bronz | Atletizm | ||
Bronz | Atletizm |
Atletizm
- Erkekler
Kategori | Sporcu | Seriler | YF | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
DNS | Bu aşamaya geçemedi | ||||||
10.01 NR | 3 Q | 10.00 NR | 3 | Bu aşamaya geçemedi | |||
DSQ | Bu aşamaya geçemedi | ||||||
1:45.33 | 1 Q | 1:44.74 | 2 Q | 1:45.06 | |||
1:43.75 | 1 Q | 1:44.04 | 1 Q | 1:45.23 | |||
1:45.21 | 2 Q | 1:44.55 SB | 8 | Bu aşamaya geçemedi | |||
1500 m | 3:36.01 | 2 Q | 3:33.95 | 3 Q | 3:29.01 | ||
3:40.68 | 1 Q | 3:31.65 OR | 1 Q | 3:29.56 PB | 4 | ||
3:37.26 | 10 q | 3:34.61 | 6 | Bu aşamaya geçemedi | |||
13:41.64 | 10 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
13:38.87 | 1 Q | 12:59.17 SB | 4 | ||||
DNS | - | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Yok | 27:52.78 | 9 | |||||
27:50.06 | 7 | ||||||
28:41.42 | 20 | ||||||
8:19:62 | 5 | Yok | Bu aşamaya geçemedi | ||||
8:12.25 | 1 Q | 8:19.41 | 10 | ||||
8:10.80 SB | 3 Q | 8:11.45 | |||||
Yok | 2:10:02 | 4 | |||||
Eliud Kipchoge | 2:08:38 | ||||||
DNF | - | ||||||
2,17 | 30 | Yok | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Julius Yego | 77,34 SB | 24 | Bu aşamaya geçemedi |
- Kadınlar
Kategori | Sporcu | Seriler | YF | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
52.70 | 5 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
2:01.66 | 3 Q | 2:00.47 | 3 | Bu aşamaya geçemedi | |||
2:03.00 | 6 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
2:08.08 PB | 8 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
1500 m | 4:03.93 | 10 Q | 4:11.62 | 13 | Bu aşamaya geçemedi | ||
4:10.72 | 36 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Faith Kipyegon | 4:01.40 | 1 Q | 3:56.80 | 1 Q | 3:53.11 OR | ||
9:19.82 | 3 Q | Yok | 9:16.33 | 7 | |||
9:23.17 | 1 Q | Yok | 9:05.39 | ||||
9:30.13 | 5 | Yok | Bu aşamaya geçemedi | ||||
14:55.77 | 2 Q | Yok | 14:38.36 | ||||
14:50.36 SB | 5 Q | Yok | 14:55.85 | 12 | |||
Agnes Jebet Tirop | 14:48.01 SB | 2 Q | Yok | 14:39.62 SB | 4 | ||
Yok | 31:48.23 | 16 | |||||
Yok | 30:44.00 PB' | 6 | |||||
Yok | 30:24.27 PB | 4 | |||||
Yok | DNF | - | |||||
Yok | 2:27:20 SB | ||||||
Brigid Kosgei | Yok | 2:27:36 SB |
Boks
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Son 32 | Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Erkekler tüy sıklet | () M 2-3 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Erkekler ağır sıklet | Bay | () M 0-5 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Kadınlar sinek sıklet | () M 0-5 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Kadınlar velter sıklet | Bay | () M RSC | Bu aşamaya geçemedi |
Tekvando
Sporcu | Kategori | Son 16 | ÇF | YF | Rep 1 | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|
() M 0-13 | Bu aşamaya geçemedi | (POL) M 7-15 | Bu aşamaya geçemedi | 7 |
Voleybol
Plaj
Salon
Kadınlar
birinci bitiren Kenya millî takımı, 2004 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra ilk kez katılım hakkı kazandı.
Kadro | Sıra |
---|---|
| 12 |
- Grup aşaması
-
- Puan durumu
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım | O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | Brezilya | 5 | 5 | 0 | 14 | 15 | 3 | 5,000 | 434 | 315 | 1,378 | (Çeyrek finaller) |
2 | Sırbistan | 5 | 4 | 1 | 12 | 13 | 3 | 4,333 | 381 | 313 | 1,217 | |
3 | Güney Kore | 5 | 3 | 2 | 7 | 9 | 10 | 0,900 | 374 | 415 | 0,901 | |
4 | Dominik Cumhuriyeti | 5 | 2 | 3 | 8 | 10 | 10 | 1,000 | 411 | 406 | 1,012 | |
5 | Japonya (H) | 5 | 1 | 4 | 4 | 6 | 12 | 0,500 | 378 | 395 | 0,957 | |
6 | Kenya | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 15 | 0,000 | 242 | 376 | 0,644 |
Yedili ragbi
Erkekler
Kadro | Sıra |
---|---|
Antrenör: | 9 |
Kadınlar
Kadro | Sıra |
---|---|
Antrenör: | 10 |
Yüzme
Sporcu | Kategori | Seriler | YF | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
52.54 | 56 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
26.31 | 43 | Bu aşamaya geçemedi |
Kaynakça
- ^ . worldathletics.org. 7 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021.