2023-24 UEFA Konferans Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın en büyük üçüncü futbol organizasyonu UEFA Konferans Ligi'nin 3. sezonudur. Final maçı, 29 Mayıs 2024 tarihinde Yunanistan'ın Atina şehrindeki Ayasofya Stadyumunda oynanmıştır. Normal süresi 0-0 biten maçta Fiorentina'yı uzatmalarda 1-0 yenen Olimpiakos, bu kupayı tarihinde ilk kez kazanmıştır.
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 12 Temmuz - 31 Ağustos 2023 (ön elemeler) 20 Eylül 2023 - 29 Mayıs 2024 |
Takım | 32+8 135 +43 (toplam) (54 federasyondan) |
Final durumu | |
Şampiyon | Olimpiakos (1. kez) |
İkinci | Fiorentina |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 141 |
Atılan gol | 412 (maç başına 2,92) |
Seyirci | 2.327.520 (maç başına 16.507) |
Gol kralı | Eyüb el-Kabi (Olimpiakos) (11 gol) |
← 2022-23 2024-25 → |
Format değişikliği
UEFA tarafından 2021-22 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Konferans Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir:
- Bir önceki sezonun UEFA Konferans Ligi şampiyonu UEFA Avrupa Ligi grup aşamasına katılacaktır.
- UEFA Şampiyonlar Ligi'nin ön eleme ve birinci eleme turunda elenen takımlar UEFA Konferans Ligi'ne katılacaktır.
- UEFA Avrupa Ligi'nin grup aşamasından önce elenen takımlar UEFA Konferans Ligi'ne katılacaktır.
- UEFA Avrupa Ligi'nin grup aşamasında 3. olan takımlar UEFA Konferans Ligi'ne katılacaktır.
- Kulüp katsayıları hesaplanırken, ülke katsayısının %20'sinin eklenmesi uygulaması kaldırılmıştır. Eğer kulüp katsayısı, ülke katsayısının %20'sinden az ise ülke katsayısının %20'si kulüp katsayısı olarak alınır.
Katılacak takımların belirlenmesi
2023-24 UEFA Konferans Ligi'nde UEFA'ya üye 55 ülke federasyonundan 2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2023-24 UEFA Avrupa Ligi'nden elenerek gelen takımlar da dahil olmak üzere toplam 184 takım mücadele edecektir. Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için listesi kullanılmaktadır. Buna göre:
- 1. ile 5. sıraya kadar olan ülkelerden bir takım,
- 6. ile 15. sıraya kadar olan liglerden iki takım,
- 16. ile 50. sıraya kadar olan liglerden üç takım,
- 51. ile 55. sıraya kadar olan liglerden iki takım,
- 2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi'nden elenerek gelen 20 takım,
- 2023-24 UEFA Avrupa Ligi'nden elenerek gelen 26 takım.
Ülke sıralaması
Ülke katsayı puanları 2017-18 ve 2021-22 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.
|
|
|
Takımların dağılımı
Rus takımlarının UEFA turnuvalarından men edilmesi karaının devam etmesi ve 2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu Manchester City kendi ligindeki sıralaması gereği katılım hakkı kazandığı için aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır:
- 16. sıradaki ülkenin (Çekya) kupa şampiyonu Konferans Ligi ikinci eleme turu yerine Avrupa ligi üçüncü eleme turuna,
- 17-19. sıralardaki ülkelerin (Norveç, Danimarka, Hırvatistan) kupa şampiyonları ikinci eleme turu yerine üçüncü eleme turuna,
- 30-39. sıralardaki ülkelerin (Slovakya, Slovenya, Belarus, Moldova, Litvanya, Bosna-Hersek, Finlandiya, Lüksemburg, Letonya, Kosova) kupa şampiyonları birinci eleme turu yerine ikinci eleme turuna katılacaktır.
- kaybedeni 2 takım BAY geçerek (maç yapmadan) ikinci eleme turu yerine üçüncü eleme turuna katılacaktır.
Bu turda katılacak takım sayıları | Bir önceki turdan gelen takım sayıları | Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Liginden gelen takım sayıları | ||
---|---|---|---|---|
Birinci eleme turu (62 takım) |
| |||
İkinci eleme turu | Şampiyonlar yolu (16 takım) |
| ||
Lig yolu (90 takım) |
|
| ||
Üçüncü eleme turu | Şampiyonlar yolu (10 takım) |
|
| |
Lig yolu (54 takım) |
|
| ||
Play-off turu | Şampiyonlar yolu (10 takım) |
|
| |
Lig yolu (34 takım) |
|
|
| |
Grup aşaması (32 takım) |
|
| ||
Eleme aşaması play-off (16 takım) |
|
| ||
Eleme aşaması (16 takım) |
|
Takımlar
Açıklamalar:
- KŞ: Kupa Şampiyonu
- LK: Lig Kupası Şampiyonu
- N.: Ligindeki sıralaması
- PK: Liginde sezon sonunda oynanan Avrupa kupası play-off kazananı
- ŞL: Şampiyonlar liginden gelen
- ÖE: Ön eleme turunda kaybeden
- 1E: Birinci eleme turunda kaybeden
- AL: Avrupa liginden gelen
- GA: Grubunu 3. sırada tamamlayan
- PO: Play-off turunda kaybeden
- 3E: Üçüncü eleme turunda kaybeden
Turnuva takvimi
Aksi belirtilmedikçe kura çekimleri İsviçre'nin Nyon şehrinde yapılacaktır.
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Eleme turları | Birinci eleme turu | 20 Haziran 2023 | 13 Temmuz 2023 | 20 Temmuz 2023 |
İkinci eleme turu | 21 Haziran 2023 | 27 Temmuz 2023 | 2 Ağustos 2023 | |
Üçüncü eleme turu | 24 Temmuz 2023 | 10 Ağustos 2023 | 17 Ağustos 2023 | |
Play-off | Play-off turu | 7 Ağustos 2023 | 24 Ağustos 2023 | 31 Ağustos 2023 |
Grup aşaması | 1. Maçlar | 1 Eylül 2023 | 21 Eylül 2023 | |
2. Maçlar | 5 Ekim 2023 | |||
3. Maçlar | 26 Ekim 2023 | |||
4. Maçlar | 9 Kasım 2023 | |||
5. Maçlar | 30 Kasım 2023 | |||
6. Maçlar | 14 Aralık 2023 | |||
Eleme aşaması | Play-off | 18 Aralık 2023 | 15 Şubat 2024 | 22 Şubat 2024 |
Son 16 | 23 Şubat 2024 | 7 Mart 2024 | 14 Mart 2024 | |
Çeyrek final | 15 Mart 2024 | 11 Nisan 2024 | 18 Nisan 2024 | |
Yarı final | 2 Mayıs 2024 | 9 Mayıs 2024 | ||
Final | 29 Mayıs 2024 |
Eleme turları
Birinci eleme turu
Kura çekimi 20 Haziran 2023 tarihinde yapılmıştır. Birinci ayak maçları 13 Temmuz 2023, ikinci ayak maçları 20 Temmuz 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Sutjeska Nikšić | 2-1 | Cosmos | ||
Domžale | 4-5 | (Balzan) | (uz.) | |
Vaduz | 2-3 | Neman Grodno | ||
(Ararat-Armenia) | 5-5 (4-2 p) | Egnatia | (uz.) | |
(Torpedo Kutaisi) | 3-3 (4-2 p) | Sarajevo | (uz.) | |
(Alashkert) | 7-2 | (Arsenal Tivat) | ||
Željezničar | 4-3 | Dinamo Minsk | ||
(La Fiorita) | 1-2 | Zimbru Chișinău | ||
Maribor | 3-2 | Birkirkara | ||
Tirana | 3-2 | Dinamo Batumi | ||
(FCB Magpies) | 1-3 | (Dundalk) | ||
(Inter Club d'Escaldes) | 3-2 | (Víkingur) | ||
(Progrès Niederkorn) | 4-2 | (Gjilani) | ||
Linfield | 3-2 | Vllaznia | ||
(KA) | 4-0 | (Connah's Quay Nomads) | ||
Shkëndija | 1-1 (2-3 p) | (Haverfordwest County) | (uz.) | |
Haka | 2-3 | Crusaders | ||
HB Tórshavn | 0-1 | Derry City | ||
(Riga) | 2-1 | Víkingur Reykjavík | ||
Žilina | 4-2 | FCI Levadia | ||
Pyunik | 5-0 | (Narva Trans) | ||
Panevėžys | 3-2 | (Milsami Orhei) | ||
(Tobol) | 2-1 | Honka | ||
(DAC Dunajská Streda) | 2-3 | (Dila Gori) | ||
Makedonija GP | 1-5 | (RFS) | ||
(Dukagjini) | 5-3 | (Europa) | ||
(Penybont) | 1-3 | Santa Coloma | (uz.) | |
(Hegelmann) | 0-5 | Shkupi | ||
F91 Dudelange | 5-3 | (St Patrick's Athletic) | ||
B36 Tórshavn | 2-0 | (Paide Linnameeskond) | (uz.) | |
(Gżira United) | 3-3 (14-13 p) | Glentoran | (uz.) |
İkinci eleme turu
Kura çekimi 21 Haziran 2023 tarihinde yapılmıştır. Birinci maçlar 27 Temmuz, ikinci maçlar 3 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
wikipedia, wiki, viki, vikipedia, oku, kitap, kütüphane, kütübhane, ara, ara bul, bul, herşey, ne arasanız burada,hikayeler, makale, kitaplar, öğren, wiki, bilgi, tarih, yukle, izle, telefon için, turk, türk, türkçe, turkce, nasıl yapılır, ne demek, nasıl, yapmak, yapılır, indir, ücretsiz, ücretsiz indir, bedava, bedava indir, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, resim, müzik, şarkı, film, film, oyun, oyunlar, mobil, cep telefonu, telefon, android, ios, apple, samsung, iphone, xiomi, xiaomi, redmi, honor, oppo, nokia, sonya, mi, pc, web, computer, bilgisayar