CONMEBOL tarafından düzenlenen ve Güney Amerika'da Copa Libertadores'in ardından gelen en büyük turnuvadır. Turnuvanın 22. sezonudur. Turnuva'yı kazanan takım; 'e gruplardan katılacaktır. Turnuva'nın finali Uruguay'da yer alan, Yüzüncü Yıl Stadyumu'nda oynanmıştır. Şampiyon LDU Quito olmuştur.
Copa Sudamericana | |
---|---|
Turnuva detayları | |
Tarih | 8 Mart 2023-28 Ekim 2023 |
Takım | 44+12 (10 konfederasyondan) |
Final durumu | |
Şampiyon | LDU Quito (2. kez) |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 157 |
Atılan gol | 396 (maç başına 2,52) |
← → |
Takımlar
Ülke | Takımlar | Başlayacağı Tur | Sıra |
---|---|---|---|
Arjantin | Gimnasia y Esgrima | Gruplar | 'dan Libertadores'e gidemeyen en iyi takım |
Defensa y Justicia | 2022 Primera Division'dan Libertadores'e gidemeyen 2.takım | ||
Tigre | 'dan Libertadores'e gidemeyen 3. takım | ||
Newell's Old Boys | 'dan Libertadores'e gidemeyen 4. takım | ||
Estudiantes | 2022 Primera Division'dan Libertadores'e gidemeyen 5. takım | ||
San Lorenzo | 'dan Libertadores'e katılamayan 6. takım | ||
Brezilya | São Paulo | Gruplar | 2022 Série A'dan gelen en iyi takım |
América Mineiro | 2022 Série A'dan gelen 2. en iyi takım | ||
Botafogo | 2022 Série A'dan gelen 3. en iyi takım | ||
Santos | 2022 Série A'dan gelen 4. en iyi takım | ||
Goiás | 2022 Série A'dan gelen 5. en iyi takım | ||
(Bragantino) | 2022 Série A'dan gelen 6. en iyi takım | ||
Bolivya | (Oriente Petrolero) | İlk Tur | 'dan gelen en iyi takım |
(Deportivo Guabirá) | Primera Division'dan gelen 2. en iyi takım | ||
Atlético Palmaflor | Primera Division'dan gelen 3. en iyi takım | ||
Blooming | Primera Division'dan gelen 4. en iyi takım | ||
Şili | Palestino | 'dan gelen en iyi takım | |
(Cobresal) | 2022 Primera Division'dan gelen 2. en iyi takım | ||
Universidad Católica | 2022 Primera Division'dan gelen 3. en iyi takım | ||
Audax Italiano | 2022 Primera Division'dan gelen 4. en iyi takım | ||
Kolombiya | Deportes Tolima | İlk Tur | 'dan gelen en iyi takım |
Junior | 2022 Primera A'dan gelen 2. en iyi takım | ||
Santa Fe | 2022 Primera A'dan gelen 3. en iyi takım | ||
(Águilas Doradas) | 2022 Primera A'dan gelen 4. en iyi takım | ||
Ekvador | LDU Quito | 'dan gelen en iyi takım | |
Emelec | 2022 Serie A'dan gelen 2. en iyi takım | ||
Deportivo Cuenca | 2022 Serie A'dan gelen 3. en iyi takım | ||
Delfín | 2022 Serie A'dan gelen 4. en iyi takım | ||
Paraguay | Guaraní | İlk Tur | 'dan gelen en iyi takım |
(Tacuary) | 2022 Primera Division'dan gelen 2. en iyi takım | ||
(General Caballero) | 2022 Primera Division'dan gelen 3. en iyi takım | ||
Şampiyonu | |||
Peru | Universitario | İlk Tur | 'dan gelen en iyi takım |
(Universidad César Vallejo) | 2022 Primera Division'dan gelen 2. en iyi takım | ||
(Cienciano) | 2022 Primera Division'dan gelen 3. en iyi takım | ||
2022 Primera Division'dan gelen 4. en iyi takım | |||
(Uruguay) | River Plate | İlk Tur | 'dan gelen en iyi takım |
Peñarol | 2022 Primera Division'dan gelen 2. en iyi takım | ||
Defensor Sporting | 2022 Primera Division'dan gelen 3. en iyi takım | ||
Danubio | 2022 Primera Division'dan gelen 4. en iyi takım | ||
Venezuela | (Estudiantes de Mérida) | İlk Tur | Sudamericana A Grubu 1.si |
Deportivo Táchira | 2022 Primera Division Sudamericana B Grubu 1.si | ||
(Caracas) | 2022 Primera Division Sudamericana A Grubu 2.si | ||
(Academia Puerto Cabello) | 2022 Primera Division Sudamericana B Grubu 2.si |
Turnuva Takvimi
Tur Adı | Kura Tarihi | İlk Maç | İkinci Maç |
---|---|---|---|
1.Tur | 22 Aralık 2022 | 8-10 Mart 2023 | |
Gruplar | 28 Mart 2023 03.00 TSİ | 1.Hafta:5-7 Nisan 2023 | |
2.Hafta:19-21 Nisan 2023 | |||
3.Hafta:3-5 Mayıs 2023 | |||
4.Hafta:24-26 Mayıs 2023 | |||
5.Hafta:7-9 Haziran 2023 | |||
6.Hafta:28-30 Haziran 2023 | |||
Ön Tur | Yok | 12-14 Temmuz 2023 | 19-21 Temmuz 2023 |
Son 16 | 5 Temmuz 2023 19.00 TSİ | 2-4 Ağustos 2023 | 9-11 Ağustos 2023 |
Çeyrek final | 23-25 Ağustos 2023 | 30 Ağustos-1 Eylül 2023 | |
Yarı final | 27-29 Eylül 2023 | 4-6 Ekim 2023 | |
Final | 29 Ekim 2023 |
Turlar
2023 Sudamericana Final Turlarında 2. maçta da sonuçlar eşitse uzatma süresi oynanmayıp, direkt penaltı vuruşlarına geçilecek. İlk Turda ise 90 dakika eşitlikle sonuçlanırsa uzatmalar oynanmayacak, doğrudan penaltı vuruşlarına geçilecek.
İlk Tur
Bolivya | Şili | Kolombiya | Ekvador |
---|---|---|---|
|
|
| |
Paraguay | Peru | Uruguay | Venezuela |
|
|
|
Maçlar
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Bolivya Grubu | ||
(Deportivo Guabirá) | (Oriente Petrolero) | |
Blooming | Atlético Palmaflor | |
Şili Grubu | ||
(Cobresal) | Palestino | |
Audax | Universidad Católica | |
Kolombiya Grubu | ||
Deportes Tolima | Junior | |
(Águilas Doradas) | 1-2 | Santa Fe |
Ekvador Grubu | ||
LDU Quito | Delfin | |
Emelec | Deportivo Cuenca | |
Paraguay Grubu | ||
Guaraní | ||
(Tacuary) | (General Caballero) | |
Peru Grubu | ||
(Universidad César Vallejo) | ||
Universitario | (Cienciano) | |
Uruguay Grubu | ||
Defensor Sporting | Danubio | |
River Plate | Peñarol | |
Venezuela Grubu | ||
(Caracas) | (Academia Puerto Cabello) | |
(Estudiantes de Mérida) | Deportivo Táchira |
Gruplar
A Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | LDU Quito | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | |
2 | Botafogo | 6 | 2 | 4 | 0 | 10 | 5 | +5 | 10 | |
3 | (Magallanes) | 6 | 0 | 4 | 2 | 8 | 13 | -5 | 4 | |
4 | (Uni. Cesar Vallejo) | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 16 | -8 | 4 |
Sıralama kuralları:
B Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Guaraní | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 | 11 | |
2 | Emelec | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 7 | 0 | 9 | |
3 | Danubio | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 7 | -1 | 7 | |
4 | Huracán | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 8 | -1 | 5 |
Sıralama kuralları:
C Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | (Bragantino) | 6 | 4 | 2 | 0 | 21 | 3 | +18 | 14 | |
2 | Estudiantes | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 1 | +13 | 14 | |
3 | (Tacuary) | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 21 | -13 | 6 | |
4 | (Oriente) | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 20 | -18 | 0 |
Sıralama kuralları:
D Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | São Paulo | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 0 | +13 | 16 | |
2 | Tigre | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | |
3 | Deportes Tolima | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 8 | -2 | 8 | |
4 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 14 | -12 | 0 |
Sıralama kuralları:
E Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | (Newells Old Boys) | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 16 | |
2 | Audax | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | |
3 | Santos | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 5 | -2 | 5 | |
4 | Blooming | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 11 | -8 | 1 |
Sıralama kuralları:
F Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Defensa y Justicia | 6 | 5 | 0 | 1 | 15 | 8 | +7 | 15 | |
2 | América Mineiro | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 8 | +4 | 10 | |
3 | Millonarios | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | +3 | 10 | |
4 | Peñarol | 6 | 0 | 0 | 6 | 4 | 18 | -14 | 0 |
Sıralama kuralları:
wikipedia, wiki, viki, vikipedia, oku, kitap, kütüphane, kütübhane, ara, ara bul, bul, herşey, ne arasanız burada,hikayeler, makale, kitaplar, öğren, wiki, bilgi, tarih, yukle, izle, telefon için, turk, türk, türkçe, turkce, nasıl yapılır, ne demek, nasıl, yapmak, yapılır, indir, ücretsiz, ücretsiz indir, bedava, bedava indir, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, resim, müzik, şarkı, film, film, oyun, oyunlar, mobil, cep telefonu, telefon, android, ios, apple, samsung, iphone, xiomi, xiaomi, redmi, honor, oppo, nokia, sonya, mi, pc, web, computer, bilgisayar