XIV. Direklerarası Seyirci Ödülleri, Direklerarası Seyircileri’nin 2013-2014 tiyatro sezonunda Türkiye, Abu Dabi ve KKTC’de sahneye koyulan oyunları seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği oyunlar, oyuncular ve tiyatrolara verdikleri ödüllerdir.
Türkiye Ödülleri
İSTANBUL
Prodüksiyon: Örümcek Kadının Öpücüğü, Tiyatro Hal
Sürekli Mükemmeliyet: Defne Yalnız
Müzikal Prodüksiyon: Küskün Müzikal, Emek Sahnesi
Tek Kişilik Prodüksiyon: Eraslan Sağlam - Aktör Kean, Tiyatro Tatavla
Yönetmen: Oğuz Utku Güneş - Örümcek Kadının Öpücüğü, Tiyatro Hal
Oyun Yazarı:
- H. Can Utku - Üç Yapraklı Yonca, Tiyatro Öteki Hayatlar
- Gökhan Erarslan - Vakti Geldi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Yenilikçi Tiyatrolar:
- Deccal, Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu
- Teklif, Tiyatro Pol
Özgün Yeni Oyun: Karabatak, Tiyatro D22
Özel Ödüller:
- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
- Yaygara 70, Yapı Kredi Çalışanları, Yönetmen: Tolga Pulat
- Definename, Ümraniye T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu tutuklu ve hükümlüleri, Yönetmen: Duygu Urgan, Kurum Müdürü: Mehmet Çıtak
Yılın “Barış” Temasına Uyan Oyunlar:
- Gezerken, Gezi Tiyatrosu
- Bal Sineği, Dramatik Sahne Sanatları
Ensemble (Canlandırmada Bütünlük): Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı, Tiyatro Adam
Komedi Ensemble (Canlandırmada Bütünlük): Kadınlar, Filler ve Saireler, Tiyatro 3
Erkek Oyuncu: Sermet Yeşil - Savaş, Tiyatro Pürtelaş
Kadın Oyuncu: Özge Özder - Müziksiz Evin Konukları, Tiyatrokare
Yardımcı Erkek Oyuncu: Haki Biçici - Huysuz, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu
Yardımcı Kadın Oyuncu: Zeynep Erkekli - Cimri, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Komedi Kadın Oyuncu: Hanife Şahin - Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Küçük Salon Erkek Oyuncu:
- Göktay Tosun - Örümcek Kadının Öpücüğü, Tiyatro Hal
- Ünal Yeter - Şapkalı O. Çocuğu, İkincikat
Küçük Salon Kadın Oyuncu: (Evrim Doğan) - Şapkalı O. Çocuğu, İkincikat
Sahne Tasarımı: Ayhan Doğan - Shakespeare, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Kostüm Tasarımı: (Tomris Kuzu) - Huysuz, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu
Efekt Tasarımı: Yiğit Sertdemir - Yirmi Beş, Tiyatro D22
Özgün Tiyatro Müziği:
- Selim Atakan - Huysuz, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu
- Engin Alkan - Küskün Müzikal, Emek Sahnesi
Koreografi: Arda Alpkıray - 3 Kadın Bin Turna, Tiyatro Tatavla
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grupları:
- Titanik Orkestrası, Tiyatro Durak
- Sıfır Beden ve Bu Yol Cennete Gider, Tiyatro İS
- Bu Sonu Mutlu Biten Hikayelerden Değil, Tiyatro On
Genç Yetenek Ödülleri:
- Ecem Uzun - Savaş, Tiyatro Pürtelaş
- Berkay Tulumbacı - İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı, İstanbul Devlet Tiyatrosu
- Selim Tezin - Müziksiz Evin Konukları, Tiyatrokare
- Erkan Akbulut - Hamlet, Altkat Sanat
- Burak Aydın - 4-4-2, Oyuncu Tayfası
Yeni Tiyatro Salonları:
- Kadıköy Terminal - Evren Duyal
- Tiyatro Seyirlik - Hüseyin Avni Danyal
Yayın Kuruluşları:
- Tiyatro Portal
- 95.1 Özgür Radyo
Direklerarası Seyircileri Seçici Kurul Özel Ödülleri:
- Jale Karabekir
- Mendil Alır Mısınız?, Aksine Tiyatro
- Gor (Mezar), Destar Tiyatro
Tiyatro Halkla İlişkiler Elemanları:
- Göktuğ Engel - Asmalı Sahne
- Melis Karaman - Sahne Hal
- Nejla Kıskaç - Tiyatro Karnaval
Çocuk Oyunları
Özel Ödül: Varlıklı Geleceğin Sırrı, TSPAKB (Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kurumlar Birliği) aXiyon oyuncuları, Yönetmen: Bülent Öner
Müzikal Yapım: Kibritçi Kız, Zorlu Çocuk Tiyatrosu
Oyun Metni (Text): Erhan Özçelik, Kedi ve Palyaço, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Yapım:
- Güneşin Çocukları, Bakırköy Belediye Tiyatroları
- Kral Çıplak, ETİ Çocuk Tiyatrosu
- Kırmızı Burnun Yolculuğu, Hayalbaz Oyun Atölyesi
- Tembel Ayı, Mask-Kara Tiyatrosu
Festival: Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali - Küçük Harfler Büyük Düşler
ANKARA
Jüri Özel Ödülü (Kurum Tiyatrosu):
- Kutular, Ankara Barosu Tiyatro Topluluğu
- Önce Kalite, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Yönetmen: Ufuk Ersoy
Prodüksiyon:
- (Hayvan Çiftliği), Ankara Devlet Tiyatrosu
- Mezarsız Ölüler, Tatbikat Sahnesi
Müzikal Prodüksiyon: Beş Para Etmez Varyete, Ankara Sanat Tiyatrosu
Tek Kişilik Prodüksiyon: Bizim Yunus, Ankara Devlet Tiyatrosu
Ensemble (Canlandırmada Bütünlük): Sarı Zeybek, Ankara Halk Oyuncuları
Yönetmen: Barış Erdenk - (Hayvan Çiftliği), Ankara Devlet Tiyatrosu
Oyun Yazarı:
- Gülşen Karakadıoğlu - Nehir, Ankara Devlet Tiyatrosu
- Mehmet Yılmazsoy - Çöz Bakalım, Antik Tiyatro
Erkek Oyuncu:
- Bülent Çiftçi - Nereye, Ankara Devlet Tiyatrosu
- Mehmet Nurkut İlhan - Yobaz ve..., Ankara Tiyatro Fabrikası
Kadın Oyuncu:
- Sinem İslamoğlu - Beş Para Etmez Varyete, Ankara Sanat Tiyatrosu
- Begüm Topçu - Kuklacı, Tiyatro Kafe
Kostüm Tasarımı: Hakan Dündar - (Hayvan Çiftliği), Ankara Devlet Tiyatrosu
Oyun Müziği: Cem İdiz - Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Ankara Halk Tiyatrosu
Koreografi: Sibel Erdenk - (Hayvan Çiftliği), Ankara Devlet Tiyatrosu
Çocuk Oyunları
Erkek Oyuncu (Deneyimli Oyuncu): Mehmet Nurkut İlhan - Lambanın Sihri, Hezarfenin Fikri, AnadoluJet Çocuk Tiyatrosu
İZMİR
Prodüksiyon: Bir 68 Efsanesi, Gaziemir Belediye Tiyatrosu
Oyun Yazarı:
- Halil Kırkayak - Seni Daha Çok Seviyorum İrina, Tiyatro Arkadaş
- Mehmet Ümit Görgülü - Yunus (Aklın Gürültüsü), Yarın Oyuncuları
Yönetmen: Uğur İpek - Çöplük, Oyun Gemisi Tiyatro Topluluğu
Erkek Oyuncu:
- Rüçhan Gürel - Çirkin, Han Tiyatrosu
- Burak Özhan - Ben Ruhi Bey Nasılım, Tiyatro Terminal
Kadın Oyuncu: Yasemin Şimşek Tüzün - Gitme Aklım Sende Kalır, Yeryüzü Sahnesi
Toplu Canlandırma: Persapolis, Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu
Sahne Tasarımı: Günnur Orhon - Ahududu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu
Kostüm Tasarımı: Işınsu Ersan - Psikoz, Tiyatro Oyun Kutusu
Oyun Müziği: Praksis Grubu - Diğerleri, Yenikapı Tiyatrosu
Koreografi: Taylan Ağsakal - Şarlonun Günlüğü, Şeref Bey Tiyatrosu
Özgün Yeni Oyun: Debokrasi, (Özel İzmir Tiyatro)
“Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri:
- Pınar Sayın - Çeşme Belediye Tiyatrosu
- Nevra Boztürk - Dikili Belediye Tiyatrosu
- Kartal Can Ermiş - Oyun Gemisi Tiyatro Topluluğu
- Mutlu İnal - Dikili Belediye Tiyatrosu
- Dilara Çil - Menemen Belediye Tiyatrosu
Mehmet Mutlu Kandemir Özel Ödülü: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Oyuncuları
Onur Kurtuluş Özel Ödülü: Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Oyuncuları
Özel Ödüller:
- Bahar Noktası - BASİSEN İzmir Tiyatro Grubu, Yönetmen: Sedar Saatman
- Gülay Demir
- Çeşme Belediyesi
- İlker Kılıçer - Mim Performans Sanatçısı, Kukla Oynatıcısı
Çocuk Oyunları
Yapım: Çizmeli Kedi ve Çirkin Ördek Yavrusu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu
ADANA
Prodüksiyon: Sevgili Doktor, Adana Devlet Tiyatrosu
Tek Kişilik Prodüksiyon: Devrim Evin - Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir Köpek (Lazaritsa), Adana Devlet Tiyatrosu
Yönetmen:
- Gökhan Soylu - Kamyon,
- (Levent Ulukut) - Fadik Kız, Adana Devlet Tiyatrosu
Erkek Oyuncu:
- Veysel Sadak - Naaş-ı Muhteremler, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu
- Halil İbrahim Kurum - Buldumcuk Ailesi, Çukurova Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Kadın Oyuncu: Neslihan Yeten - Naaş-ı Muhteremler, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Sahne Tasarımı: Mehmet Ali Zeren - Fadik Kız, Adana Devlet Tiyatrosu
Genç Yetenek Ödülü: Mazlum Taşkıran - Çöplük, Adana Devlet Tiyatrosu
ANTALYA
Prodüksiyon: Kurtuluş, Antalya Devlet Tiyatrosu
Tek Kişilik Prodüksiyon: Abdullah Sürekli - Yahya Kemal-Kendi Gök Kubbemiz, Kepez Belediye Tiyatrosu
Yönetmen: Ayşen Öndeş - Evlilik Yıldönümü, Tosmur Belediye Tiyatrosu
Erkek Oyuncu: Sedat Mayadağ - Bir Daha Çal Sam, Antalya Devlet Tiyatrosu
Kadın Oyuncu: Hasibe Özgür - Carmela ve Paulino, (Antalya Şehir Tiyatroları)
Özel Ödül: (Hakan Tütüncü) - Kepez Belediye Başkanı
Çocuk Oyunları
Yapım: Kahraman Şey, Antalya Devlet Tiyatrosu
BARTIN
Yönetmen: Zafer Gecegörür - Yasak, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu: Şair Evlenmesi, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genç Oluşum
BURSA
Prodüksiyon: Yatık Emine, Ekim Sanat
Yönetmen:
- Sibel Özer Chulliat - Pigmalion/Bir Kadın Yarattım, Bursa Devlet Tiyatrosu
- Seçkin Kaymaz - Haydi Karına Koş, Nilüfer Kent Konseyi
Erkek Oyuncu:
- Ali Volkan Çetinkaya - Aşk 1 Şey Değildir, Bursa Devlet Tiyatrosu
- Günay Yunus Güney - Buzlar Çözülmeden, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
- Kemal Okur - Pigmalion/Bir Kadın Yarattım, Bursa Devlet Tiyatrosu
Kadın Oyuncu:
- Cansu Yılmaz - Martı, Bursa Devlet Tiyatrosu
- Esra Şengünalp - Yatık Emine, Ekim Sanat
- Nergiz Acar - Pigmalion/Bir Kadın Yarattım, Bursa Devlet Tiyatrosu
Yardımcı Kadın Oyuncu: Nergiz Acar - Martı, Bursa Devlet Tiyatrosu
Koreografi: Eva Diyaroğlu - Pigmalion/Bir Kadın Yarattım, Bursa Devlet Tiyatrosu
Genç Yetenek Ödülleri:
- Sıdıka Derya Gümral - Aklı Olan Durmaz, Bursa Devlet Tiyatrosu
- Samet Kurt - Haydi Karına Koş, Nilüfer Kent Konseyi
- Alperen Çöl - Haydi Karına Koş, Nilüfer Kent Konseyi
- Selim Karadana - Guguk Kuşu, Uludağ Üniversitesi Oyuncuları
- Can Kirit - Guguk Kuşu, Uludağ Üniversitesi Oyuncuları
- Osman Dönmez - Git Gel Dolap, Mavi Balon Tiyatro
Özel Ödül: Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
ÇORUM
Tek Kişilik Prodüksiyon: Şahin Örgel - Akıl Oyunları, Şahin Örgel Tiyatrosu
DENİZLİ
Prodüksiyon: Duvarların Ötesi, Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Sahne Tasarımı: Osman Ceylan - Duvarların Ötesi, Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Işık Tasarımı: Önder Tahmaz - Duvarların Ötesi, Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu: Çatlaklar Oteli, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Tiyatrosu
Özel Ödül: Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu
DİYARBAKIR
Kadın Oyuncu: Handan Ekici Çapanoğlu - Taziye, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
ERZURUM
Yönetmen: Gökhan Kocaoğlu - 80 Günde Devrialem, Erzurum Devlet Tiyatrosu
Erkek Oyuncu: Kuvvet Yurdakul - Maskeliler, Erzurum Devlet Tiyatrosu
Kadın Oyuncu: Nazlı Polattaş - Meraki, Erzurum Devlet Tiyatrosu
Koreografi: Melike Durak - Yaşlı Kuklacı, Erzurum Devlet Tiyatrosu
Çocuk Oyunları
Yapım: Yaşlı Kuklacı, Erzurum Devlet Tiyatrosu
ESKİŞEHİR
Prodüksiyon:
- Kurtuluştan Kuruluşa, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
- Fehim Paşa Konağı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Yönetmen:
- Tomris Çetinel - Fehim Paşa Konağı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
- Hakkı Kuş - Dar Ayakkabı ile Yaşamak, Sui Generis
Erkek Oyuncu:
- Hakkı Kuş - Fehim Paşa Konağı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
- Hüseyin Akçar - Dar Ayakkabı ile Yaşamak, Sui Generis
Kadın Oyuncu:
- Berçem Çelik - Dar Ayakkabı ile Yaşamak, Sui Generis
- Hande Özder - Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı, Sui Generis
Koreografi: Cihan Yöntem - Fehim Paşa Konağı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Genç Yetenek Ödülleri:
- Uğur Can Kalyoncu - Dar Ayakkabı ile Yaşamak, Sui Generis
- Alperen Karakuş - Dar Ayakkabı ile Yaşamak, Sui Generis
Çocuk Oyunları
Yapım: Kırmızı Balon, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
GİRESUN
Yönetmen: Doğan Turan - Resimli Osmanlı Tarihi, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Oyun Yazarı: Serkan Kayacık - Kulaktan Kulağa (Uyarlama)
Erkek Oyuncu:
- Erdoğan Cüneyt Kamanoğlu - Resimli Osmanlı Tarihi, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
- Ahmet Öndaş - Resimli Osmanlı Tarihi, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Kadın Oyuncu: Ayşegül Yenal - Resimli Osmanlı Tarihi, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Genç Yetenek Ödülü: Duygu Aydın - Resimli Osmanlı Tarihi, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Özel Ödüller:
- (Kerim Aksu) - Giresun Belediye Başkanı
- Doğan Turan
KOCAELİ
Prodüksiyon: Çıkmaz Sokak Çocukları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Müzikal Prodüksiyon: Tersine Dünya, Oyun İstasyonu
Yönetmen: Mehmet Çevik - Çıkmaz Sokak Çocukları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Erkek Oyuncu: Levent Muratoğlu - Çıkmaz Sokak Çocukları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Kadın Oyuncu: Eylem Tanrıver Varlı - Töre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Işık Tasarımı: Cafer Yiğiter - Çıkmaz Sokak Çocukları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Genç Yetenek Ödülü: Çağla Buldak - Töre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Jüri Özel Ödülleri:
- Aziz’den Nağmeler, TÜPRAŞ Tiyatro Topluluğu
- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
ORDU
Yönetmen: Kamil Coşkun Çetinalp - Duvar, Ünye Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Erkek Oyuncu:
- Mustafa Karadeniz - Duvar, Ünye Belediyesi Şehir Tiyatrosu
- Kerim Aydemir - Duvar, Ünye Belediyesi Şehir Tiyatrosu
SAMSUN
Özel Ödül: Yaşar Gündem - Samsun Sanat Tiyatrosu
SİNOP
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu: Paçi, Sinop Telvin Sanat Tiyatrosu
SİVAS
Prodüksiyon: Yunus Emre, (Sivas Devlet Tiyatrosu)
TRABZON
Yönetmen: (Birkan Görgün) - 50 Metre Yüksekten Su Dolu Konserve Kutusuna Balıklama Atlamak, Trabzon Devlet Tiyatrosu
Oyun Yazarı: İbrahim Kavzoğlu - Biz Böyleyiz, Tiyatro Zinos
Erkek Oyuncu: (Ceyhun Gen) - 50 Metre Yüksekten Su Dolu Konserve Kutusuna Balıklama Atlamak, Trabzon Devlet Tiyatrosu
Kadın Oyuncu: (Fitnat Didem Özkavukçu) - 50 Metre Yüksekten Su Dolu Konserve Kutusuna Balıklama Atlamak, Trabzon Devlet Tiyatrosu
Sahne Tasarımı: Mahmut Mutaf - Bi Sıkıntı Yok, Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatro Topluluğu
Kostüm Tasarımı: Elvan Hayali Demirci - Kuğunun Şarkısı, Trabzon Şiir Tiyatrosu
Genç Yetenek Ödülleri: Kübra Genç - Bi Sıkıntı Yok, Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatro Topluluğu
VAN
Prodüksiyon: Ayı/Teklif, Van Devlet Tiyatrosu
Abu Dabi Ödülleri
Trojan Women, Resuscitation Theatre, Founder: Maggie Hannan, Director: Faisal Salah
KKTC Ödülleri
Özel Ödüller:
- Kıbrıs Türk Tabipler Birliği
- Girne Amerikan Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tiyatro Kulüpleri
- Hasan Çakmak
Yönetmen: Ali Volkan - Ada, Alpay Volkan Tiyatrosu
Erkek Oyuncu:
- İsmail Özuçar - Cimrinin Uşakları, Baraka
- İlke Susuzlu - Dombula, Gazimağusa Sanat Tiyatrosu
Kadın Oyuncu: Bilen Kılıç - Çıkmaz Sokak, Magem Tiyatro
Komedi Kadın Oyuncu: Özlem Erzen - Gumru, MESAD Cevdet Erzen Tiyatrosu
Kostüm Tasarımı: İlke Olgun - Cimrinin Uşakları, Baraka
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grupları:
- Kadın Oyunları, Topçuköy Kadınlar Birliği Tiyatro Grubu
- Baş Belası, Yeniboğaziçi Belediyesi Tiyatro Topluluğu
- Nor Betmez, Beyarmudu Belediyesi Güney Mesarya Halk Tiyatrosu Ekibi
Genç Yetenek Ödülleri:
- Berk Makinistoğlu - Salaklar Sofrası, GÜSAT
- Meltem Canlı - Ağa, Alpay Volkan Tiyatrosu
- Ercan Yaşaroğlu - Bana Bir Şeyler Oluyor, Doğu Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu
- Çisem Yüzügüllü - Asiye Nasıl Kurtulur, Doğu Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu
Çocuk Oyunları
Yapım: Masallar Tatlı Sonla Biter, Gazimağusa Sanat Tiyatrosu
Kaynakça
- ^ "XIV. Direklerarası Seyirci Ödülleri (2014) – Direklerarası Seyircileri". 1 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2023.
- ^ "14. Direklerarası seyirci ödülleri Adana/Etkinlikler / Festivaller/milliyet blog". blog.milliyet.com.tr. 7 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2023.
- ^ "'Direklerarası Seyirci Ödülleri' verildi". Gündem Kıbrıs Gazetesi - Kıbrıs Haber. 1 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2023.
- ^ "Tiyatroda seyirci ödülleri sahiplerini buldu". Hürriyet. 12 Ocak 2015. 1 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2023.
- ^ Seyircileri, Direklerarası (8 Eylül 2014). "DİREKLERARASI SEYİRCİLERİ: 2013-2014 SEZONU 3. ÇOCUK OYUNLARI DEĞERLENDİRME SONUÇLARI". DİREKLERARASI SEYİRCİLERİ. 2 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından . Erişim tarihi: 2 Temmuz 2023.
wikipedia, wiki, viki, vikipedia, oku, kitap, kütüphane, kütübhane, ara, ara bul, bul, herşey, ne arasanız burada,hikayeler, makale, kitaplar, öğren, wiki, bilgi, tarih, yukle, izle, telefon için, turk, türk, türkçe, turkce, nasıl yapılır, ne demek, nasıl, yapmak, yapılır, indir, ücretsiz, ücretsiz indir, bedava, bedava indir, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, resim, müzik, şarkı, film, film, oyun, oyunlar, mobil, cep telefonu, telefon, android, ios, apple, samsung, iphone, xiomi, xiaomi, redmi, honor, oppo, nokia, sonya, mi, pc, web, computer, bilgisayar