2024-25 UEFA Konferans Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın en büyük üçüncü futbol organizasyonu UEFA Konferans Ligi'nin 4. sezonudur. Final maçı, 28 Mayıs 2025 tarihinde Polonya'nın Wrocław şehrindeki Wrocław Şehir Stadyumunda oynanacaktır.
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 11 Temmuz - 29 Ağustos 2024 (ön elemeler) 3 Ekim 2024 - 28 Mayıs 2025 |
Takım | 36 113 +48 (toplam) (55 federasyondan) |
Şampiyon | |
← 2023-24 → |
Format değişikliği
UEFA tarafından 2024-25 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Konferans Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.
- Grup aşaması yerine lig aşamasına geçilmiştir. Lig aşamasına 32 takım yerine 36 takım katılır.
- Lig aşamasında her takım, 3'ü iç sahada ve 3'ü deplasmanda olmak üzere 6 farklı takımla maç yapar ve 36 takımlı puan tablosu oluşturulur.
- Puan tablosuna göre, ilk 8 sıradaki takımlar son 16 turuna 9. ile 24. sıralar arasındaki 16 takım eleme aşaması play-off turuna yükselirken son 12 sıradaki takımlar elenir.
- Devam eden uygulamalar
- Bir önceki sezonun UEFA Konferans Ligi şampiyonu UEFA Avrupa Ligi lig aşamasına katılır.
- UEFA Şampiyonlar Ligi'nin birinci eleme turunda elenen takımlar UEFA Konferans Ligi'ne katılır.
- UEFA Avrupa Ligi'nin lig aşamasından önce elenen takımlar UEFA Konferans Ligi'ne katılır.
- Kulüp katsayıları hesaplanırken, ülke katsayısının %20'sinin eklenmesi uygulaması kaldırılmıştır. Eğer kulüp katsayısı, ülke katsayısının %20'sinden az ise ülke katsayısının %20'si kulüp katsayısı olarak alınır.
Katılacak takımların belirlenmesi
2024-25 UEFA Konferans Ligi'nde UEFA'ya üye 55 ülke federasyonundan 2024-25 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2024-25 UEFA Avrupa Ligi'nden elenerek gelen takımlar da dahil olmak üzere toplam 161 takım mücadele edecektir. Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2023 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna göre:
- 1. ile 12. sıraya kadar olan ülkelerden bir takım,
- 13. ile 33. sıraya kadar olan ülkelerden iki takım,
- 34. sıradaki Lihtenştayn'dan bir takım,
- 35. ile 50. sıraya kadar olan ülkelerden üç takım,
- 51. ile 55. sıraya kadar olan ülkelerden iki takım,
- 2024-25 UEFA Şampiyonlar Ligi'nden elenerek gelen 16 takım,
- 2024-25 UEFA Avrupa Ligi'nden elenerek gelen 32 takım.
Ülke sıralaması
Ülke katsayı puanları 2018-19 ve 2022-23 sezonları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.
|
|
|
Takımların dağılımı
Not: Aşağıdaki tablo normal dağılım olup 2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi, 2023-24 UEFA Avrupa Ligi ve 2023-24 UEFA Avrupa Konferans Ligi şampiyonları ile Rus takımlarının durumuna göre değişebilir.
Bu turda katılacak takım sayıları | Bir önceki turdan gelen takım sayıları | Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Liginden gelen takım sayıları | ||
---|---|---|---|---|
Birinci eleme turu (58 takım) |
| |||
İkinci eleme turu | Şampiyonlar yolu (16 takım) |
| ||
Lig yolu (88 takım) |
|
| Avrupa Ligi birinci eleme turunda elenen 9 takım | |
Üçüncü eleme turu | Şampiyonlar yolu (8 takım) |
| ||
Lig yolu (52 takım) |
| Avrupa Ligi ikinci eleme turunda elenen 8 takım | ||
Play-off turu | Şampiyonlar yolu (10 takım) |
|
| |
Lig yolu (38 takım) |
|
|
| |
Lig aşaması (36 takım) |
|
| ||
Eleme aşaması | Play-off (16 takım) |
| ||
Son 16 (16 takım) |
|
|
Takımlar
Tur | Takımlar | ||||
---|---|---|---|---|---|
LA | (AL PO) | (AL PO) | (AL PO) | (AL PO) | |
(AL PO) | (AL PO) | (AL PO) | (AL PO) | ||
(AL PO) | (AL PO) | (AL PO) | (AL PO) | ||
PO | ŞY | (AL 3E) | (AL 3E) | (AL 3E) | (AL 3E) |
(AL 3E) | (AL 3E) | ||||
TY | Chelsea ((6.)) | Real Betis ((7.)) | Fiorentina (8.) | Heidenheim (8.) | |
Lens ((7.)) | (AL 3E) | (AL 3E) | (AL 3E) | ||
(AL 3E) | (AL 3E) | (AL 3E) | (AL 3E) | ||
3E | ŞY | Panevėžys / HJK (ŞL 1E, kura ile) | (RFS) / Larne (ŞL 1E, kura ile) | ||
TY | (AL 2E) | (AL 2E) | (AL 2E) | (AL 2E) | |
(AL 2E) | (AL 2E) | (AL 2E) | (AL 2E) | ||
(AL 2E) | |||||
2E | ŞY | Slovan Bratislava / Struga (ŞL 1E) | The New Saints / (Dečić) (ŞL 1E) | Borac Banja Luka / Egnatia (ŞL 1E) | (Ħamrun Spartans) / (Lincoln Red Imps) (ŞL 1E) |
(Ballkani) / Santa Coloma (ŞL 1E) | Flora / Celje (ŞL 1E) | KÍ Klaksvík / (Differdange 03) (ŞL 1E) | Víkingur Reykjavík / Shamrock Rovers (ŞL 1E) | ||
(Virtus) / FCSB (ŞL 1E) | Ludogorets Razgrad / Dinamo Batumi (ŞL 1E) | Ordabasy / (Petrocub Hîncești) (ŞL 1E) | Dinamo Minsk / Pyunik (ŞL 1E) | ||
TY | Botev Plovdiv / Maribor (AL 1E) | Elfsborg / Pafos (AL 1E) | (Paksi) / Corvinul Hunedoara (AL 1E) | Sheriff Tiraspol / Zira (AL 1E) | |
Llapi / Wisła Kraków (AL 1E) | Ružomberok / (Tobol) (AL 1E) | Go Ahead Eagles () | Vitória de Guimarães () | ||
Gent () | St. Mirren () | Austria Wien () | (Radnički 1923) ((5.)) | ||
İstanbul Başakşehir (4.) | Zürich () | St. Gallen () | Dnipro-1 () | ||
(Polissya Zhytomyr) () | Baník Ostrava () | Mladá Boleslav () | Brann ((2.)) | ||
Tromsø ((3.)) | Brøndby () | Copenhagen () | Hajduk Split ((4.)) | ||
Osijek ((4.)) | AEK ((2.)) | Maccabi Haifa () | Hapoel Be'er Sheva () | ||
AEK Larnaca () | Omonia () | Häcken (3.) | Djurgårdens (4.) | ||
Śląsk Wrocław () | Legia Warszawa () | (Puskás Akadémia) () | Fehérvár () | ||
CFR Cluj () | Universitatea Craiova () | Cherno More () | CSKA 1948 () | ||
(DAC Dunajská Streda) () | Spartak Trnava () | Sabah (3.) | Sumgayıt (4.) | ||
Aktobe () | Olimpija Ljubljana () | Zimbru Chișinău () | (Drita) ( | ||
Vaduz () | (Riga) () | (St Patrick's Athletic) () | (Ilves) () | ||
(TransINVEST) () | (Ararat-Armenia) () | Neman Grodno () | Zrinjski Mostar () | ||
(Progrès Niederkorn) () | HB Tórshavn () | (Cliftonville) () | Sliema Wanderers () | ||
(Saburtalo Tbilisi) () | |||||
1E | Aktobe () | (Bravo) () | (Milsami Orhei) () | (Malisheva) () | |
(Auda) ((3.)) | (Liepāja) ((5.)) | Derry City () | Shelbourne () | ||
KuPS () | (VPS) () | Žalgiris ((2.)) | (Siauliai) ((3.)) | ||
(Noah) () | Urartu () | (Torpedo Zhodino) () | (Isloch Minsk Raiont) () | ||
Velež Mostar () | Sarajevo () | F91 Dudelange () | (UNA Strassen) () | ||
(Víkingur) () | B36 Tórshavn () | Linfield () | Crusaders () | ||
Floriana () | (Marsaxlokk) () | Dinamo Tbilisi (2.) | (Torpedo Kutaisi) (3.) | ||
FCI Levadia (2.) | (Kalev) (3.) | (Paide Linnameeskond) (4.) | Valur () | ||
(Stjarnan) () | Breiðablik () | Partizani () | Vllaznia () | ||
Tirana () | (Connah's Quay Nomads) () | (Bala Town) () | (Caernarfon Town) () | ||
(St Joseph's) () | (FCB Magpies) () | (Tikvesh) () | Shkëndija () | ||
(Inter Club d'Escaldes) () | (Atlètic Club d'Escaldes) () | Budućnost Podgorica () | (Mornar) () | ||
(La Fiorita) () | (Tre Penne) () |
Açıklamalar:
- KŞ: Kupa Şampiyonu
- LK: Lig Kupası Şampiyonu
- N.: Ligindeki sıralaması
- PK: Liginde sezon sonunda oynanan Avrupa kupası play-off kazananı
- KL. Konferans liginde bulunan
- ŞL: Şampiyonlar liginden gelen
- 1E: Birinci eleme turunda kaybeden
- AL: Avrupa liginden gelen
- PO: Play-off turunda kaybeden
- 3E: Üçüncü eleme turunda kaybeden
- 2E: İkinci eleme turunda kaybeden
Turnuva takvimi
2024-25 maç takvimi aşağıdaki gibidir. Tüm kura çekimleri, aksi belirtilmedikçe, UEFA'nın Nyon, İsviçre'deki genel merkezinde yapılmaktadır.
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Eleme turları | Birinci eleme turu | 18 Haziran 2024 | 11 Temmuz 2024 | 18 Temmuz 2024 |
İkinci eleme turu | 19 Haziran 2024 | 25 Temmuz 2024 | 1 Ağustos 2024 | |
Üçüncü eleme turu | 22 Temmuz 2024 | 8 Ağustos 2024 | 15 Ağustos 2024 | |
Play-off | Play-off turu | 5 Ağustos 2024 | 22 Ağustos 2024 | 29 Ağustos 2024 |
Lig aşaması | Hafta 1 | 30 Ağustos 2024 | 3 Ekim 2024 | |
Hafta 2 | 24 Ekim 2024 | |||
Hafta 3 | 7 Kasım 2024 | |||
Hafta 4 | 28 Kasım 2024 | |||
Hafta 5 | 12 Aralık 2024 | |||
Hafta 6 | 19 Aralık 2024 | |||
Eleme aşaması | Play-off | 20 Aralık 2024 | 13 Şubat 2025 | 20 Şubat 2025 |
Son 16 | 21 Şubat 2025 | 6 Mart 2025 | 13 Mart 2025 | |
Çeyrek final | 10 Nisan 2025 | 17 Nisan 2025 | ||
Yarı final | 1 Mayıs 2025 | 8 Mayıs 2025 | ||
Final | 28 Mayıs 2025 Şehir Stadyumu, Wrocław |
Eleme turları
Birinci eleme turu
Kura çekimi 18 Haziran 2024 tarihinde yapılmıştır. Birinci maçlar 11 Temmuz 2024, ikinci maçları 18 Temmuz 2023 tarihlerinde oynanacaktır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Velež Mostar | 1 | (Inter Club d'Escaldes) | ||
Floriana | 2 | (Tre Penne) | ||
(Torpedo Zhodino) | 3 | (Milsami Orhei) | ||
(Siauliai) | 4 | FCI Levadia | ||
(Bala Town) | 5 | (Paide Linnameeskond) | ||
(Isloch Minsk Raion) | 6 | (La Fiorita) | ||
(Caernarfon Town) | 7 | Crusaders | ||
(Kalev) | 8 | Urartu | ||
Valur | 9 | Vllaznia | ||
(FCB Magpies) | 10 | Derry City | ||
(Malisheva) | 11 | Budućnost Podgorica | ||
(Atlètic Club d'Escaldes) | 12 | F91 Dudelange | ||
(Marsaxlokk) | 13 | Partizani | ||
(Auda) | 14 | B36 Tórshavn | ||
(Stjarnan) | 15 | Linfield | ||
(Torpedo Kutaisi) | 16 | Tirana | ||
Shelbourne | 17 | (St Joseph's) | ||
Aktobe | 18 | Sarajevo | ||
(Bravo) | 19 | (Connah's Quay Nomads) | ||
(Víkingur) | 20 | (Liepāja) | ||
(Noah) | 21 | Shkëndija | ||
(Tikvesh) | 22 | Breiðablik | ||
(Mornar) | 23 | Dinamo Tbilisi | ||
(UNA Strassen) | 24 | KuPS | ||
(VPS) | 25 | Žalgiris |
İkinci eleme turu
Kura çekimi 19 Haziran 2024 tarihinde yapılmıştır. Birinci maçlar 25 Temmuz, ikinci maçlar 1 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacaktır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
KÍ Klaksvík / (Differdange 03) kaybedeni | 1 | Ordabasy / (Petrocub Hîncești) kaybedeni | |||
Víkingur Reykjavík / Shamrock Rovers kaybedeni | 2 | Borac Banja Luka / Egnatia kaybedeni | |||
(Virtus) / FCSB kaybedeni | 3 | Flora / Celje kaybedeni | |||
Slovan Bratislava / Struga kaybedeni | 4 | Dinamo Minsk / Pyunik kaybedeni | |||
Ludogorets Razgrad / Dinamo Batumi kaybedeni | 5 | The New Saints / (Dečić) kaybedeni | |||
(Ballkani) / Santa Coloma kaybedeni | 6 | (Ħamrun Spartans) / (Lincoln Red Imps) kaybedeni | |||
Diğer takımlar | |||||
Go Ahead Eagles | 1 | Brann | |||
Valur / Vllaznia | 2 | St. Mirren | |||
Copenhagen | 3 | (Torpedo Kutaisi) / Tirana | |||
(Atlètic Club d'Escaldes) / F91 Dudelange | 4 | Häcken | |||
(Auda) / B36 Tórshavn | 5 | (Cliftonville) | |||
Omonia | 6 | (Torpedo Kutaisi) / Tirana | |||
Sumgayıt | 7 | Fehérvár | |||
İstanbul Başakşehir | 8 | (Isloch Minsk Raion) / (La Fiorita) | |||
Hapoel Be'er Sheva | 9 | Cherno More | |||
St. Gallen | 10 | Ružomberok / (Tobol) kaybedeni | |||
(Tikvesh) / Breiðablik | 11 | (Drita) | |||
(Ilves) | 12 | Austria Wien | |||
Legia Warszawa | 13 | (Caernarfon Town) / Crusaders | |||
Hajduk Split | 14 | HB Tórshavn | |||
Mladá Boleslav | 15 | (TransINVEST) | |||
Osijek | 16 | (Siauliai) / FCI Levadia | |||
CSKA 1948 | 17 | (Malisheva) / Budućnost Podgorica | |||
Dnipro-1 | 18 | (Puskás Akadémia) | |||
Zrinjski Mostar | 19 | (Bravo) / (Connah's Quay Nomads) | |||
(Noah) / Shkëndija | 20 | Sliema Wanderers | |||
Olimpija Ljubljana | 21 | (Polissya Zhytomyr) | |||
Sheriff Tiraspol / Zira kaybedeni | 22 | (DAC Dunajská Streda) | |||
(VPS) / Žalgiris | 23 | Elfsborg / Pafos kaybedeni | |||
(Riga) | 24 | Śląsk Wrocław | |||
Baník Ostrava | 25 | (Kalev) / Urartu | |||
AEK |
wikipedia, wiki, viki, vikipedia, oku, kitap, kütüphane, kütübhane, ara, ara bul, bul, herşey, ne arasanız burada,hikayeler, makale, kitaplar, öğren, wiki, bilgi, tarih, yukle, izle, telefon için, turk, türk, türkçe, turkce, nasıl yapılır, ne demek, nasıl, yapmak, yapılır, indir, ücretsiz, ücretsiz indir, bedava, bedava indir, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, resim, müzik, şarkı, film, film, oyun, oyunlar, mobil, cep telefonu, telefon, android, ios, apple, samsung, iphone, xiomi, xiaomi, redmi, honor, oppo, nokia, sonya, mi, pc, web, computer, bilgisayar