2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 31., Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile birlikte toplamda 68. sezonudur. Final maçı Mayıs 2023'te Almanya'nın Münih şehrindeki Allianz Arena'da yapılacağı açıklanmıştı ancak UEFA tarafından 16 Temmuz 2021 tarihinde daha önceki ertelemeler nedeniyle final maçının Türkiye'nin İstanbul şehrindeki Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yapılacağı açıklandı. Aynı açıklamayla Münih şehrinin 2025 finaline ev sahipliği yapacağı duyuruldu. Final maçında Internazionale'i 1-0 yenen Manchester City ilk şampiyonluğunu kazandı.
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 21 Haziran - 24 Ağustos 2022 (ön elemeler) 6 Eylül 2022 - 10 Haziran 2023 (grup ve eleme aşaması) |
Takım | 32 (gruplarda) 78 (toplamda) |
Final durumu | |
Şampiyon | Manchester City (1. kez) |
İkinci | Internazionale |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 125 |
Atılan gol | 372 (maç başına 2,98) |
Seyirci | 6.194.200 (maç başına 49.554) |
Gol kralı | Erling Haaland (Manchester City) (12 gol) |
← 2021-22 2023-24 → |
Format değişikliği
UEFA tarafından 2021-22 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.
- Bir önceki sezonun UEFA Avrupa Ligi şampiyonu UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılacaktır.
- UEFA Şampiyonlar Liginin ön eleme ve birinci eleme turunda elenen takımlar UEFA Konferans Ligine katılacaktır.
- UEFA Şampiyonlar Liginin ikinci ve üçüncü eleme turları ile play-off turunda elenen takımlar UEFA Avrupa Ligine katılacaktır.
- Kulüp katsayıları hesaplanırken, ülke katsayısının %20'sinin eklenmesi uygulaması kaldırılmıştır. Eğer kulüp katsayısı, ülke katsayısının %20'sinden az ise ülke katsayısının %20'si kulüp katsayısı olarak alınır.
Katılacak Takımların belirlenmesi
2022-23 UEFA Şampiyonlar Liginde UEFA'ya üye 54 ülke federasyonundan 78 takım mücadele etmiştir. (Lihtenştayn Futbol Federasyonu yerel lig düzenlemediğinden katılımcı gönderemeyecektir.) Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2021 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna Göre:
- 1 ile 4.sıraya kadar olan ülkelerden dört takım.
- 5 ile 6.sıraya kadar olan ülkelerden üç takım.
- 7 ile 15.sıraya kadar olan ülkelerden iki takım. (Rusya hariç)
- 16 ve 55.sıradaki ülkelerden bir takım (Lihtenştayn hariç).
- Kendi liglerindeki sıralamaya göre katılamazlarsa 2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2021-22 UEFA Avrupa Ligi şampiyonları.
Ülke Sıralaması
Ülke katsayı puanları 2016-17 ve 2020-21 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.
|
|
|
Takımların dağılımı
UEFA kararı ile Rus takımlarının 2022-23 sezonunda UEFA turnuvalarından men edilmesi ve 2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu (Real Madrid) kendi ligindeki sıralaması gereği katılım hakkı kazandığı için aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır:
- 11. sıradaki (İskoçya) ve 12. sıradaki (Ukrayna) ülke şampiyonları play-off turu yerine grup aşamasına,
- 13. sıradaki (Türkiye) ve 14. sıradaki (Danimarka) ülke şampiyonları üçüncü eleme turu yerine play-off turuna,
- 15. sıradaki (Kıbrıs Cumhuriyeti) ve 16. sıradaki (Sırbistan) ülke şampiyonları ikinci eleme turu yerine üçüncü eleme turuna,
- 18. sıradaki (Hırvatistan), 19. sıradaki (İsviçre), 20. sıradaki (Yunanistan) ve 21. sıradaki (İsrail) ülke şampiyonları birinci eleme turu yerine ikinci eleme turuna,
- 10. sıradaki (Avusturya) ve 11. sıradaki (İskoçya) ülke ikincileri ikinci eleme turu yerine üçüncü eleme turuna katılacaktır.
Bu turda katılacak takım sayıları | Bir önceki turdan gelen takım sayıları | ||
---|---|---|---|
Ön eleme turu (4 takım tek maçlı 2 yarı final ve 1 final oynar) |
| ||
Birinci eleme turu (30 takım) |
|
| |
İkinci eleme turu | Şampiyonlar (20 takım) |
|
|
Şampiyon olmayan (4 takım) |
| ||
Üçüncü eleme turu | Şampiyonlar (12 takım) |
|
|
Şampiyon olmayan (8 takım) |
|
| |
Play-off turu | Şampiyonlar (8 takım) |
|
|
Şampiyon olmayan (4 takım) |
| ||
Grup aşaması (32 takım) |
|
| |
Eleme Aşaması (16 takım) |
|
Takımlar
2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligine katılan takımların mücadeleye başlayacakları turlar ve bulundukları ligdeki pozisyonları aşağıdaki gibidir:
Turnuva takvimi
Tüm kura çekimleri, aksi belirtilmedikçe, UEFA'nın Nyon, İsviçre'deki genel merkezinde yapılmaktadır.
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Ön eleme | Ön eleme | 7 Haziran 2022 | Yarı finaller (21 Haziran 2022) | Final (24 Haziran 2022) |
Eleme turları | Birinci eleme turu | 14 Haziran 2022 | 5-6 Temmuz 2022 | 12-13 Temmuz 2022 |
İkinci eleme turu | 15 Haziran 2022 | 19-20 Temmuz 2022 | 26-27 Temmuz 2022 | |
Üçüncü eleme turu | 18 Temmuz 2022 | 2-3 Ağustos 2022 | 9 Ağustos 2022 | |
Play-off | Play-off turu | 2 Ağustos 2022 | 16-17 Ağustos 2022 | 23-24 Ağustos 2022 |
Grup aşaması | Hafta 1 | 25 Ağustos 2022 (İstanbul) | 6-7 Eylül 2022 | |
Hafta 2 | 13-14 Eylül 2022 | |||
Hafta 3 | 4-5 Ekim 2022 | |||
Hafta 4 | 11-12 Ekim 2022 | |||
Hafta 5 | 25-26 Ekim 2022 | |||
Hafta 6 | 1-2 Kasım 2022 | |||
Eleme aşaması | Son 16 | 7 Kasım 2022 | 14-15 ve 21-22 Şubat 2023 | 7-8 ve 14-15 Mart 2023 |
Çeyrek final | 17 Mart 2023 | 11-12 Nisan 2023 | 18-19 Nisan 2023 | |
Yarı final | 9-10 Mayıs 2023 | 16-17 Mayıs 2023 | ||
Final | 10 Haziran 2023, Atatürk Olimpiyat Stadyumu, İstanbul |
Ön eleme turları
Ön eleme turu
Ön eleme turunda 4 takım yer almıştır. Kura çekimi 7 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşmiştir. Tüm maçlar, İzlanda'da oynanmıştır.
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Yarı finaller | ||
FCI Levadia | Víkingur Reykjavík | |
(La Fiorita) | Inter Club d'Escaldes | |
Final | ||
Inter Club d'Escaldes | Víkingur Reykjavík |
Birinci eleme turu
Kura çekimi 14 Haziran 2022 tarihinde yapılmıştır. İlk maçlar 5-6 Temmuz ikinci maçlar 12-13 Temmuz 2022 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Pyunik | 2-2 (4-3 p) | CFR Cluj | (uz.) | |
Maribor | 2-0 | Shakhtyor Soligorsk | ||
Ludogorets Razgrad | 3-0 | Sutjeska Nikšić | ||
F91 Dudelange | 3-1 | Tirana | ||
Tobol | 1-5 | Ferencváros | ||
Malmö | 6-5 | Víkingur Reykjavík | ||
Ballkani | 1-2 | Žalgiris | (uz.) | |
HJK | 2-2 (5-4 p) | RFS | (uz.) | |
4-3 | KÍ Klaksvík | |||
The New Saints | 1-2 | Linfield | (uz.) | |
Shamrock Rovers | 3-0 | Hibernians | ||
Lech Poznań | 2-5 | Karabağ | ||
Shkupi | 3-2 | Lincoln Red Imps | ||
Zrinjski Mostar | 0-1 | Sheriff Tiraspol | ||
Slovan Bratislava | 2-1 | Dinamo Batumi | (uz.) |
İkinci eleme turu
Kura çekimi 15 Haziran 2022 tarihinde yapılmıştır. İlk maçlar 19-20 Temmuz ikinci maçlar 26-27 Temmuz 2022 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Ferencváros | 5-3 | Slovan Bratislava | |||
Dinamo Zagreb | 3-2 | Shkupi | |||
Karabağ | 5-4 | Zürich | (uz.) | ||
HJK | 1-7 | Viktoria Plzeň | |||
Linfield | 1-8 | ||||
Žalgiris | 3-0 | Malmö | |||
Ludogorets Razgrad | 4-2 | Shamrock Rovers | |||
Maribor | 0-1 | Sheriff Tiraspol | |||
Maccabi Haifa | 5-1 | Olimpiakos | |||
Pyunik | 4-2 | F91 Dudelange | |||
Diğer takımlar | |||||
Midtjylland | 2-2 (4-3 p) | AEK Larnaca | (uz.) | ||
Dynamo Kyiv | 2-1 | Fenerbahçe | (uz.) |
Üçüncü eleme turu
Kura çekimi 18 Temmuz 2022 tarihinde yapılmıştır. İlk maçlar 2-3 Ağustos ikinci maçlar 9 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Maccabi Haifa | 4-2 | Apollon Lemesu | |||
Karabağ | 4-2 | Ferencváros | |||
Ludogorets Razgrad | 3-6 | Dinamo Zagreb | |||
Sheriff Tiraspol | 2-4 | Viktoria Plzeň | |||
6-1 | Žalgiris | ||||
Crvena zvezda | 7-0 | Pyunik | |||
Diğer takımlar | |||||
Monaco | 3-4 | PSV | (uz.) | ||
Dynamo Kyiv | 3-1 | Sturm Graz | (uz.) | ||
Union Saint-Gilloise | 2-3 | Rangers | |||
Benfica | 7-2 | Midtjylland |
Play-off turu
Kura çekimi 2 Ağustos 2022 tarihinde yapılmıştır. İlk maçlar 16-17 Ağustos ikinci maçlar 23-24 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Karabağ | 1-2 | Viktoria Plzeň | |||
2-4 | Dinamo Zagreb | (uz.) | |||
Maccabi Haifa | 5-4 | Crvena zvezda | |||
Copenhagen | 2-1 | Trabzonspor | |||
Diğer takımlar | |||||
Dynamo Kyiv | 0-5 | Benfica | |||
Rangers | 3-2 | PSV |
Grup aşaması
Toplam 32 takım grup aşamasına katılmaktadır: bu turdan başlayan 26 takım ve (2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi eleme ve play-off turları)'nı kazanan 6 takım.
Grup aşaması kura çekiminde, son Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları ile 2021 UEFA ülkeler sıralamasına göre ilk 6 ülkenin lig şampiyonları 1. torbayı oluşturacaktır. Son şampiyonların ilk 6 ülkeden olması durumunda 7. veya 8. ülkenin lig şampiyonları da 1. torbaya alınacaktır. Diğer takımlar, 2022 UEFA takım katsayıları'na göre 2., 3. ve 4. torbalara ayrılır. 32 takım kura ile dörderli sekiz gruba yerleştirilir. (aynı ülke takımları farklı gruplarda olma şartı ile)
Grup aşaması sonunda, tüm gruplarda 1. ve 2. sırada olan takımlar bir üst tura çıkarken 3. sırada tamamlayan takımlar 2022-23 UEFA Avrupa Ligi eleme aşaması play-off turuna dahil olur.
2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına dahil olan takımlar otomatik olarak 2022-23 UEFA Gençlik Ligi'ne katılırlar.
Torbalar
Renk anahtarı |
---|
2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkan takımlar |
2022-23 UEFA Avrupa Ligi eleme aşaması play-off turundan devam eden takımlar |
Elenen takımlar |
|
|
|
|
Gruplar
Renk anahtarı |
---|
2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkan takımlar |
2022-23 UEFA Avrupa Ligine devam eden takımlar |
A Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | NAP | LIV | AJA | RAN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Napoli | 6 | 5 | 0 | 1 | 20 | 6 | +14 | 15 | ŞL Son 16 turuna | — | 4-1 | 4-2 | 3-0 | |
2 | Liverpool | 6 | 5 | 0 | 1 | 17 | 6 | +11 | 15 | 2-0 | — | 2-1 | 2-0 | ||
3 | Ajax | 6 | 2 | 0 | 4 | 11 | 16 | -5 | 6 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-6 | 0-3 | — | 4-0 | |
4 | Rangers | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 22 | -20 | 0 | 0-3 | 1-7 | 1-3 | — |
Notlar:
B Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | POR | CBR | BLE | ATL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Porto | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 7 | +5 | 12 | ŞL Son 16 turuna | — | 0-4 | 2-0 | 2-1 | |
2 | Club Brugge | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | 0-4 | — | 1-0 | 2-0 | ||
3 | Bayer Leverkusen | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 8 | -4 | 5 | AL eleme aşaması play-off turuna | 0-3 | 0-0 | — | 2-0 | |
4 | Atlético Madrid | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | -4 | 5 | 2-1 | 0-0 | 2-2 | — |
Notlar:
C Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | BAY | INT | BAR | VPL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bayern München | 6 | 6 | 0 | 0 | 18 | 2 | +16 | 18 | ŞL Son 16 turuna | — | 2-0 | 2-0 | 5-0 | |
2 | Internazionale | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | +3 | 10 | 0-2 | — | 1-0 | 4-0 | ||
3 | Barcelona | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 12 | 0 | 7 | AL eleme aşaması play-off turuna | 0-3 | 3-3 | — | 5-1 | |
4 | Viktoria Plzeň | 6 | 0 | 0 | 6 | 5 | 24 | -19 | 0 | 2-4 | 0-2 | 2-4 | — |
D Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | TOT | EFR | SPO | MAR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tottenham Hotspur | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 11 | ŞL Son 16 turuna | — | 3-2 | 1-1 | 2-0 | |
2 | Eintracht Frankfurt | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 8 | -1 | 10 | 0-0 | — | 0-3 | 2-1 | ||
3 | Sporting | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | -1 | 7 | AL eleme aşaması play-off turuna | 2-0 | 1-2 | — | 0-2 | |
4 | Marseille | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 8 | 0 | 6 | 1-2 | 0-1 | 4-1 | — |
E Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | CHE | MIL | SAL | DZA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chelsea | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 4 | +6 | 13 | ŞL Son 16 turuna | — | 3-0 | 1-1 | 2-1 | |
2 | Milan | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 7 | +5 | 10 | 0-2 | — | 4-0 | 3-1 | ||
3 | Red Bull Salzburg | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 9 | -4 | 6 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-2 | 1-1 | — | 1-0 | |
4 | Dinamo Zagreb | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 11 | -7 | 4 | 1-0 | 0-4 | 1-1 | — |
F Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | RMA | RBL | SHA | CEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 6 | +9 | 13 | ŞL Son 16 turuna | — | 2-0 | 2-1 | 5-1 | |
2 | RB Leipzig | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 9 | +4 | 12 | 3-2 | — | 1-4 | 3-1 | ||
3 | Şahtar | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 10 | -2 | 6 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-1 | 0-4 | — | 1-1 | |
4 | Celtic | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 15 | -11 | 2 | 0-3 | 0-2 | 1-1 | — |
G Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | MCI | DOR | SEV | COP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester City | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 2 | +12 | 14 | ŞL Son 16 turuna | — | 2-1 | 3-1 | 5-0 | |
2 | Borussia Dortmund | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 5 | +5 | 9 | 0-0 | — | 1-1 | 3-0 | ||
3 | Sevilla | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 12 | -6 | 5 | AL eleme aşaması play-off turuna | 0-4 | 1-4 | — | 3-0 | |
4 | Copenhagen | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 12 | -11 | 3 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | — |
H Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | BEN | PSG | JUV | MHA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Benfica | 6 | 4 | 2 | 0 | 16 | 7 | +9 | 14 | ŞL Son 16 turuna | — | 1-1 | 4-3 | 2-0 | |
2 | Paris Saint-Germain | 6 | 4 | 2 | 0 | 16 | 7 | +9 | 14 | 1-1 | — | 2-1 | 7-2 | ||
3 | Juventus | 6 | 1 | 0 | 5 | 9 | 13 | -4 | 3 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-2 | 1-2 | — | 3-1 | |
4 | Maccabi Haifa | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 21 | -14 | 3 | 1-6 | 1-3 | 2-0 | — |
Notlar:
Eleme Aşaması
2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 turundan itibaren takımlar çift maçlı eleme sistemi ile mücadele ederler. (Final hariç)
Kura sistemi aşağıdaki gibidir:
- Son 16 turu kura çekiminde, gruplarını ilk sırada tamamlayan 8 takım seri başı olur. İlk maçlar seri başı olmayan takımların sahasında oynanır. Aynı grup veya aynı federasyondan gelen takımlar birbirleriyle eşleşemezler.
- Çeyrek final ve daha sonraki turların kura çekiminde, seri başı sistemi uygulanmaz ve aynı grup veya aynı federasyondan gelen takımlar birbirleriyle eşleşebilir.
Takımlar
Renk Ayrımı |
---|
Seri başı takımlar |
Seri başı olmayan takımlar |
Grup | Grup 1.si (Seri başı) | Grup 2.si (Seri başı değil) |
---|---|---|
A | Napoli | Liverpool |
B | Porto | Club Brugge |
C | Bayern Munich | Internazionale |
D | Tottenham Hotspur | Eintracht Frankfurt |
E | Chelsea | Milan |
F | Real Madrid | RB Leipzig |
G | Manchester City | Borussia Dortmund |
H | Benfica | Paris Saint-Germain |
Eşleşmeler
Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final | |||||||||||||||||
Liverpool | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Real Madrid | 5 | 1 | 6 | |||||||||||||||||
Real Madrid | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||
Chelsea | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Chelsea | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||
Real Madrid | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Manchester City | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||
RB Leipzig | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Manchester City | 1 | 7 | 8 | |||||||||||||||||
Manchester City | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||
Bayern Munich | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
wikipedia, wiki, viki, vikipedia, oku, kitap, kütüphane, kütübhane, ara, ara bul, bul, herşey, ne arasanız burada,hikayeler, makale, kitaplar, öğren, wiki, bilgi, tarih, yukle, izle, telefon için, turk, türk, türkçe, turkce, nasıl yapılır, ne demek, nasıl, yapmak, yapılır, indir, ücretsiz, ücretsiz indir, bedava, bedava indir, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, resim, müzik, şarkı, film, film, oyun, oyunlar, mobil, cep telefonu, telefon, android, ios, apple, samsung, iphone, xiomi, xiaomi, redmi, honor, oppo, nokia, sonya, mi, pc, web, computer, bilgisayar