2001 Dünya Atletizm Şampiyonası, 3-12 Ağustos 2001 tarihleri arasında Kanada'nın Edmonton şehrinde, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin yönetiminde düzenlenen 8. Dünya Atletizm Şampiyonası.
Erkekler sonuçları
Pist yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Maurice Greene (USA) | 9.82 (WL) | Bernard Williams (USA) | 9.94 (PB) | Ato Boldon (TRI) | 9.98 |
200 m | (GRE) | 20.04 | (JAM) | 20.20 | (SKN) | 20.20 (NR St.Kitts) |
(USA) | ||||||
400 m | (BAH) | 44.64 | (GER) | 44.87 | (JAM) | 44.98 |
800 m | (SUI) | 1:43.70 | (KEN) | 1:44.55 | (POL) | 1:44.63 (PB) |
1,500 m | Hicham El Guerrouj (MAR) | 3:30.68 | Bernard Lagat (KEN) | 3:31.10 | (FRA) | 3:31.54 (SB) |
5,000 m | (KEN) | 13:00.77 | (ETH) | 13:03.47 | (KEN) | 13:05.20 |
10,000 m | (KEN) | 27:53.25 | (ETH) | 27:53.97 | Haile Gebrselassie (ETH) | 27:54.41 |
Maraton | (ETH) | 2:12:42 (SB) | (KEN) | 2:12:43 | (ITA) | 2:13:18 |
110 m engelli | (USA) | 13.04 (WL) | (CUB) | 13.07 (SB) | ((Haiti)) | 13.25 (NR) |
400 m engelli | Félix Sánchez (DOM) | 47.49 (WL) | (ITA) | 47.54 (NR) | (JPN) | 47.89 (NR) |
3,000 m engelli-hendekli | (KEN) | 8:15.16 | (MAR) | 8:16.21 | (KEN) | 8:16.59 |
20 km yürüyüş | (RUS) | 1:20:31 | (RUS) | 1:20:33 | (RUS) | 1:20:36 |
50 km yürüyüş | Robert Korzeniowski (POL) | 3:42.08 (WL) | Jesús Ángel García (ESP) | 3:43:07 (SB) | (MEX) | 3:46:12 (PB) |
4x100 m bayrak | Güney Afrika | 38.47 (NR) | Trinidad ve Tobago Ato Boldon | 38.58 (NR) | Avustralya | 38.83 (SB) |
4x400 m bayrak | Bahamalar | 2:58.19 (NR) | Jamaika | 2:58.39 (SB) | Polonya | 2:59.71 (SB) |
AR Kıta rekoru | CR Şampiyona rekoru | NR Ülke rekoru | OR Olimpiyat Rekoru | PB/PR Kişisel en iyi derece/rekor | SB Kişisel sezonun en iyi derecesi | WL Dünyada yılın en iyi derecesi| WR Dünya Rekoru |
Saha yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama | (GER) | (RUS) | (RUS) | |||
Sırıkla atlama | (AUS) | 6.05 (CR) | (ISR) | 5.85 | (USA) | 5.85 (SB) |
Uzun atlama | (CUB) | 8.40 | (USA) | 8.24 | (POR) | 8.21 (SB) |
Üç adım atlama | (GBR) | 17.92 (WL) | (SWE) | 17.47 | (RUS) | 17.44 (PB) |
Gülle atma | (USA) | 21.87 | (USA) | 21.24 | (FIN) | 20.93 (SB) |
Disk atma | (GER) | 69.72 (CR) | Virgilijus Alekna (LTU) | 69.40 | (GER) | 67.61 (PB) |
Çekiç atma | Szymon Ziółkowski (POL) | 83.38 (CR) | Koji Murofushi (JPN) | 82.92 | (RUS) | 80.27 (SB) |
Cirit atma | Jan Železný (CZE) | 92.80 (CR) | (FIN) | 91.31 | (GRE) | 89.95 |
Dekatlon | (CZE) | 8902 (CR) | Erki Nool (EST) | 8815 (NR) | Dean Macey (GBR) | 8603 (PB) |
AR Kıta rekoru | CR Şampiyona rekoru | NR Ülke rekoru | OR Olimpiyat Rekoru | PB/PR Kişisel en iyi derece/rekor | SB Kişisel sezonun en iyi derecesi | WL Dünyada yılın en iyi derecesi| WR Dünya Rekoru |
Kadınlar sonuçları
Pist yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | (UKR) | 10.82 (WL) | Ekaterini Thanou (GRE) | 10.91 (SB) | Chandra Sturrup (BAH) | 11.02 |
200 m | Debbie Ferguson (BAH) | 22.52 | (USA) | 22.85 | (CAY) | 22.88 |
400 m | (SEN) | 49.86 (NR) | (JAM) | 49.88 (SB) | (MEX) | 49.97 SB |
800 m | Maria Mutola (MOZ) | 1:57.17 | (AUT) | 1:57.20 (SB) | (SUR) | 1:57.35 (SB) |
1,500 m | Gabriela Szabo (ROU) | 4:00.57 (SB) | (ROU) | 4:01.70 | (RUS) | 4:02.40 |
5,000 m | (RUS) | 15:03.39 | (ESP) | 15:06.59 | (ETH) | 15:10.17 |
10,000 m | Derartu Tulu (ETH) | 31:48.81 | (ETH) | 31:48.85 | (ETH) | 31:49.98 |
Maraton | (ROU) | 2:26:01 | Reiko Tosa (JPN) | 2:26:06 | (RUS) | 2:26:18 |
100 m engelli | (USA) | 12.42 (WL) | (USA) | 12.54 SB | Olga Shishigina (KAZ) | 12.58 (SB) |
400 m engelli | Nezha Bidouane (MAR) | 53.34 (WL) | Yuliya Pechonkina (RUS) | 54.27 | (CUB) | 54.51 |
20 km yürüyüş | (RUS) | 1:27:48 (CR) | Valentina Tsybulskaya (BLR) | 1:28:49 (PB) | (ITA) | 1:28:56 |
4x100m bayrak | Almanya , , , | 42.32 (SB) | Fransa Sylviane Félix, Frédérique Bangué, , | 42.39 (SB) | Jamaika , , , | 42.40 (SB) |
4x400m bayrak | Jamaika , , , | 3.20.65 (WL) | Almanya , , , | 3.21.97 (SB) | Rusya , Yuliya Pechonkina, , | 3.24.92 |
AR Kıta rekoru | CR Şampiyona rekoru | NR Ülke rekoru | OR Olimpiyat Rekoru | PB/PR Kişisel en iyi derece/rekor | SB Kişisel sezonun en iyi derecesi | WL Dünyada yılın en iyi derecesi| WR Dünya Rekoru |
Saha yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama | (RSA) | 2.00 (SB) | (UKR) | 2.00 | Kajsa Bergqvist (SWE) | 1.97 |
Sırıkla atlama | (USA) | 4.75 (CR) | Svetlana Feofanova (RUS) | 4.75 (CR) | Monika Pyrek (POL) | 4.55 |
Uzun atlama | (ITA) | 7.02 | Tatyana Kotova (RUS) | 7.01 | (ESP) | 6.88 |
Üç adım atlama | Tatyana Lebedeva (RUS) | 15.25 (WL) | ((CMR)) | 14.60 | Tereza Marinova (BUL) | 14.58 |
Gülle atma | (BLR) | 20.61 (NR) | (GER) | 19.86 (PB) | (UKR) | 19.41 |
Disk atma | (BLR) | 67.10 | (ROU) | 66.24 | (GRE) | 65.50 (SB) |
Çekiç atma | Yipsi Moreno (CUB) | 70.65 (AR) | Olga Kuzenkova (RUS) | 70.61 | (AUS) | 68.87 |
Cirit atma | Osleidys Menéndez (CUB) | 69.53 (CR) | Mirela Manjani (GRE) | 65.78 | (CUB) | 64.69 |
Heptatlon | (RUS) | 6694 (SB) | (BLR) | 6539 (SB) | (USA) | 6472 (PB) |
AR Kıta rekoru | CR Şampiyona rekoru | NR Ülke rekoru | OR Olimpiyat Rekoru | PB/PR Kişisel en iyi derece/rekor | SB Kişisel sezonun en iyi derecesi | WL Dünyada yılın en iyi derecesi| WR Dünya Rekoru |
Madalya Tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1. | Rusya | 5 | 7 | 6 | 18 |
2. | ABD | 5 | 5 | 3 | 13 |
3. | Kenya | 3 | 3 | 2 | 8 |
4. | Almanya | 3 | 3 | 1 | 7 |
5. | Küba | 3 | 1 | 2 | 6 |
6. | Etiyopya | 2 | 3 | 3 | 8 |
7= | Belarus | 2 | 2 | 0 | 4 |
7= | Romanya | 2 | 2 | 0 | 4 |
9. | Bahamalar | 2 | 1 | 1 | 4 |
10. | Fas | 2 | 1 | 0 | 3 |
11. | Polonya | 2 | 0 | 3 | 5 |
12= | Çekya | 2 | 0 | 0 | 2 |
12= | Güney Afrika | 2 | 0 | 0 | 2 |
14. | Jamaika | 1 | 2 | 3 | 6 |
15. | Yunanistan | 1 | 2 | 2 | 5 |
16. | İtalya | 1 | 1 | 2 | 4 |
17. | Ukrayna | 1 | 1 | 1 | 3 |
18. | Avustralya | 1 | 0 | 2 | 3 |
19. | Büyük Britanya | 1 | 0 | 1 | 2 |
20= | Dominik Cumhuriyeti | 1 | 0 | 0 | 1 |
20= | Mozambik | 1 | 0 | 0 | 1 |
20= | Senegal | 1 | 0 | 0 | 1 |
20= | İsviçre | 1 | 0 | 0 | 1 |
24= | Japonya | 0 | 2 | 1 | 3 |
24= | İspanya | 0 | 2 | 1 | 3 |
26= | Finlandiya | 0 | 1 | 1 | 2 |
26= | Fransa | 0 | 1 | 1 | 2 |
26= | İsveç | 0 | 1 | 1 | 2 |
26= | Trinidad ve Tobago | 0 | 1 | 1 | 2 |
30= | Avusturya | 0 | 1 | 0 | 1 |
30= | (Kamerun) | 0 | 1 | 0 | 1 |
30= | Estonya | 0 | 1 | 0 | 1 |
30= | İsrail | 0 | 1 | 0 | 1 |
30= | Litvanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
35. | Meksika | 0 | 0 | 2 | 2 |
36= | Bulgaristan | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Cayman Adaları | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | (Haiti) | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Kazakistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Portekiz | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Saint Kitts ve Nevis | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Surinam | 0 | 0 | 1 | 1 |