1997 Dünya Atletizm Şampiyonası, 1 Ağustos-10 Ağustos 1997 tarihleri arasında Yunanistan'in başkenti Atina'da, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin yönetiminde düzenlenen ve Dünya Atletizm Şampiyonalarının 6.si olan uluslararası organizasyon.
Erkekler sonuçları
Pist yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Maurice Greene ABD | 9.86 | Donovan Bailey Kanada | 9.91 | ABD | 9.94 | ||||
200 m | Ato Boldon Trinidad ve Tobago | 20.04 | Frankie Fredericks Namibya | 20.23 | Brezilya | 20.26 | ||||
400 m | Michael Johnson ABD | 44.12 | Uganda | 44.37 | ABD | 44.39 | ||||
800 m | Danimarka | 1:43.38 | Küba | 1:44.00 | ABD | 1:44.25 | ||||
1,500 m | Hicham El Guerrouj Fas | 3:35.83 | İspanya | 3:36.63 | İspanya | 3:37.26 | ||||
5,000 m | Kenya | 13:07.38 | Fas | 13:09.34 | Kenya | 13:11.09 | ||||
10,000 m | Haile Gebrselassie Etiyopya | 27:24.58 | Kenya | 27:25.62 | Fas | 27:28.67 | ||||
Maraton | İspanya | 2:13:16 | Martín Fiz İspanya | 2:13:21 | Avustralya | 2:14:16 | ||||
110 m engelli | ABD | 12.93 | Birleşik Krallık | 13.05 | Slovakya | 13.18 | ||||
400 m engelli | Fransa | 47.70 | Güney Afrika | 47.86 | ABD | 47.88 | ||||
3,000 m engelli-hendekli | Kenya | 8:05.84 | Kenya | 8:06.04 | Kenya | 8:06.04 | ||||
20 km yürüyüş | Meksika | 1:21:43 | Rusya | 1:21:53 | Belarus | 1:22:01 | ||||
50 km yürüyüş | Robert Korzeniowski Polonya | 3:44:46 | Jesús Ángel García İspanya | 3:44:59 | Meksika | 3:48:30 | ||||
4 x 100 m bayrak | Bruny Surin Donovan Bailey Kanada | 37.86 | Francis Obikwelu Nijerya | 38.07 | Birleşik Krallık | 38.14 | ||||
4 x 400 m bayrak | Antonio Pettigrew Chris Jones ABD | 2:56.47 | Birleşik Krallık | 2:56.65 | Jamaika | 2:56.75 | ||||
Saha yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzun atlama | Küba | 8.42 | ABD | 8.38 | Rusya | 8.18 | ||||
Üç adım atlama | Küba | 17.85 | Birleşik Krallık | 17.69 | Küba | 17.64 | ||||
Yüksek atlama | Javier Sotomayor Küba | 2.37 | Artur Partyka Polonya | 2.35 | Avustralya | 2.35 | ||||
Sırıkla atlama | Sergey Bubka Ukrayna | 6.01 (Şampiyona Rekoru) | Rusya | 5.96 | ABD | 5.91 | ||||
Gülle atma | ABD | 21.44 | Almanya | 21.24 | ABD | 20.33 | ||||
Disk atma | Almanya | 68.54 | Virgilijus Alekna Litvanya | 66.70 | Jürgen Schult Almanya | 66.14 | ||||
Çekiç atma | Almanya | 81.78 | Ukrayna | 81.46 | Rusya | 80.76 | ||||
Cirit atma | Güney Afrika | 88.40 | Birleşik Krallık | 86.80 | Yunanistan | 86.64 | ||||
Dekatlon | Çekya | 8837 (Şampiyona Rekoru) | Finlandiya | 8730 (Ulusal Rekor) | Almanya | 8652 | ||||
Bayanlar sonuçları
Pist yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Marion Jones ABD | 10.83 | Ukrayna | 10.85 (Ulusal Rekor) | Bahamalar | 11.03 | ||||
200 m | Ukrayna | 22.32 | Sri Lanka | 22.39 | Merlene Ottey Jamaika | 22.40 | ||||
400 m | Cathy Freeman Avustralya | 49.77 | Jamaika | 49.79 | ABD | 49.90 | ||||
800 m | Küba | 1:57.14 | Rusya | 1:57.56 | Maria Mutola Mozambik | 1:57.59 | ||||
1,500 m | Portekiz | 4:04.24 | ABD | 4:04.63 | İsviçre | 4:04.70 | ||||
5,000 m | Gabriela Szabo Romanya | 14:57.68 | Roberta Brunet İtalya | 14:58.29 | Portekiz | 14:58.85 | ||||
10,000 m | Kenya | 31:32.92 | Portekiz | 31:39.15 | Japonya | 31:41.93 | ||||
Maraton | Japonya | 2:29:48 | Portekiz | 2:31:12 | Romanya | 2:31:55 | ||||
100 m engelli | İsveç | 12.50 | Bulgaristan | 12.58 | Jamaika | 12.61 | ||||
400 m engelli | Nezha Bidouane Fas | 52.97 | Jamaika | 53.09 | ABD | 53.52 | ||||
10 km yürüyüş | İtalya | 42:55.49 | Belarus | 43:30.20 | Valentina Tsybulskaya Belarus | 43:49.24 | ||||
4 x 100 m | Marion Jones Inger Miller ABD | 41.47 (Şampiyona Rekoru) | Jamaika | 42.10 | Patricia Girard Christine Arron Sylviane Félix Fransa | 42.21 | ||||
4 x 400 m | Uta Rohländer Anja Rücker Almanya | 3:20.92 | ABD | 3:21.03 | Jamaika | 3:21.30 (Ulusal Rekor) | ||||
Saha yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzun atlama | Rusya | 7.05 | Niki Xanthou Yunanistan | 6.94 | İtalya | 6.91 | ||||
Üç adım atlama | Çekya | 15.20 | Romanya | 15.16 (Ulusal Rekor) | Rusya | 14.67 | ||||
Yüksek atlama | Norveç | 1.99 | Rusya Ukrayna | 1.96 | ||||||
Gülle atma | Almanya | 20.71 | Ukrayna | 20.66 | Almanya | 19.22 | ||||
Disk atma | (Yeni Zelanda) | 66.82 | Belarus | 65.90 | Rusya | 65.14 | ||||
Cirit atma | Norveç | 68.78 | Avustralya | 68.64 | Almanya | 67.12 | ||||
Heptatlon | Almanya | 6739 | Birleşik Krallık | 6654 | Litvanya | 6566 | ||||
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
1. | ABD | 7 | 3 | 8 | 18 |
2. | Almanya | 5 | 1 | 4 | 10 |
3. | Küba | 4 | 1 | 1 | 6 |
4. | Kenya | 3 | 2 | 2 | 7 |
5. | Ukrayna | 2 | 4 | 1 | 7 |
6. | Fas | 2 | 1 | 1 | 4 |
7= | Çekya | 2 | 0 | 0 | 2 |
7= | Norveç | 2 | 0 | 0 | 2 |
9. | Rusya | 1 | 4 | 3 | 8 |
10. | İspanya | 1 | 3 | 1 | 5 |
11. | Portekiz | 1 | 2 | 1 | 4 |
12. | Avustralya | 1 | 1 | 2 | 4 |
13= | İtalya | 1 | 1 | 1 | 3 |
13= | Romanya | 1 | 1 | 1 | 3 |
15= | Kanada | 1 | 1 | 0 | 2 |
15= | Polonya | 1 | 1 | 0 | 2 |
15= | Güney Afrika | 1 | 1 | 0 | 2 |
18= | Fransa | 1 | 0 | 1 | 2 |
18= | Japonya | 1 | 0 | 1 | 2 |
18= | Meksika | 1 | 0 | 1 | 2 |
21= | Danimarka | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | Etiyopya | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | (Yeni Zelanda) | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | İsveç | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | Trinidad ve Tobago | 1 | 0 | 0 | 1 |
26. | Birleşik Krallık | 0 | 5 | 1 | 6 |
27. | Jamaika | 0 | 3 | 4 | 7 |
28. | Belarus | 0 | 2 | 2 | 4 |
29= | Yunanistan | 0 | 1 | 1 | 2 |
29= | Litvanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
31= | Bulgaristan | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Finlandiya | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Namibya | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Nijerya | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Sri Lanka | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Uganda | 0 | 1 | 0 | 1 |
36= | Bahamalar | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Brezilya | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Mozambik | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Slovakya | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | İsviçre | 0 | 0 | 1 | 1 |